Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη, που επικράτησε με 3-1  της Ηλιούπολης για την 15η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Ήταν μια νίκη ψυχολογίας, η πρώτη μέσα στο 2017 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που προσπαθεί να ανακάμψει

Η φιλοξενούμενη ομάδα στο πρώτο σετ ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το β’ τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά σε εκείνο το σημείο με όπλο την άμυνα της έκανε την ανατροπή και πήρε το σετ.
Κάτι ανάλογο από την ανάποδη όμως συνέβη στα δύο επόμενα με τον Άρη να βρίσκει ρυθμό μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ και να προηγείται με 2-1, αλλά να φτάνει πολύ πιο εύκολα στην κατάκτηση του δ’ σετ και στη νίκη.
Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-18, 25-20, 25-15.
ΑΡΗΣ (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Καραφουλλίδου, Κωνσταντινίδου, Καετάνο, Κις / Κελεσίδου –λ, Χίτζιου-λ, Χαραβελούλη, Πήττα
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γκρέκα, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη/ Κοκίου -λ, Λάβδα, Τσουμήτα, Ματσούκα
Δημήτρης Σολκίδης: «Πήραμε μια σημαντική νίκη απέναντι σε μια ομάδα η οποία τον τελευταίο καιρό παίζει πολύ καλά και το ίδιο έκανε και σήμερα. Εύχομαι αυτή η νίκη να μας δώσει την ώθηση που χρειάζεται για να κάνουμε το κάτι παραπάνω στο παιχνίδι του Κυπέλλου».
Δήμητρα Λυκογιάννη: «Δε μπορέσαμε να διατηρήσουμε την απόδοση που είχαμε στα προηγούμενα παιχνίδια κυρίως στο σερβίς και την υποδοχή και δίκαια ήρθε το αποτέλεσμα».