Τετάρτη 23 Μαρτίου 2016

Το καλύτερο του φετινό παιχνίδι πραγματοποίησε το Σάββατο ο ΟΠΕ Ρεθύμνου, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ της Ηλιούπολης και πήρε παράταση «ζωής» για την υπόθεση παραμονής στην Α1 βόλεϊ γυναικών.

Ένα άκρως εντυπωσιακό ματς διεξήχθη στο «Μελίνα Μερκούρη», με τις Ρεθυμνιώτισσες να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα μετά από σχεδόν τέσσερις μήνες (είχε επικρατήσει με 3-2 σετ τον Φιλαθλητικό/Λαρισαϊκό στις 21 Νοεμβρίου). Εμφανίστηκαν αποφασισμένες από την αρχή μέχρι το τέλος, αφού γνώριζαν πως αν έχαναν θα «αποχαιρετούσαν» και τυπικά την κατηγορία. Όμως, χάρη στην αποτελεσματικότητα τους πάνω στο φιλέ και με την Στέλλα Λαγουδάκη σε «δαιμονιώδη» μέρα έφτασαν αισίως τις 4 νίκες και μείωσαν την διαφορά από τον Αίαντα Ευόσμου στους 4 βαθμούς (13 έναντι 17).
Για πρώτη φορά απουσίαζε από τον πάγκο ο προπονητής Θανάσης Ντζαφέρης, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, με τον συνεργάτη του Μανώλη Πρασανάκη να τον αντικαθιστά. Η επικράτηση στο 1ο σετ έδωσε την ψυχολογία στις «κυανοκίτρινες» αλλά η Ηλιούπολη ισοφάρισε σε 1-1, ενώ η νίκη κρίθηκε ουσιαστικά στο 3ο σετ. Εκεί, οι γηπεδούχες πραγματοποίησαν μία μεγάλη ανατροπή, αφού έχαναν με 22-24. Όμως, κατάφεραν να το «γυρίσουν» και με σερί 4-0 πήραν ξανά προβάδισμα με 2-1. Η νίκη οριστικοποιήθηκε στο 4ο σετ, εκμεταλλευόμενες τα λάθη των αντιπάλων τους, φτάνοντας στο τρίποντο.
Πλέον, απομένουν δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, με τον ΟΠΕΡ να χρειάζεται δύο νίκες απέναντι σε Μαρκόπουλο και Πορφύρα, ενώ ταυτόχρονα θέλουν ο Αίαντας Ευόσμου να ηττηθεί από τους Πορφύρα και Φιλαθλητικο/Λαρισαϊκό.
Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα για τον ΟΠΕΡ, ο οποίος προηγήθηκε με 10-3 και 20-10. Η συνέχεια ήταν αναμενόμενη, με τις Ρεθυμνιώτισσες να κάνουν το 1-0 στα σετ με 25-17. Στο 2ο σετ κάποια λάθη από την πλευρά των γηπεδούχων έφεραν την Ηλιούπολη σε ρόλο «οδηγού» (3-9, 7-12, 14-22). Όμως, με πρωταγωνίστριες τις Κλεισιάρη, Λαγουδάκη και Ξαγοραράκη κατάφεραν να πραγματοποιήσουν σερί 8-2, μειώνοντας σε 22-24. Τελικά, ένα μπλοκ άουτ από την Γιοβάνη ήταν αρκετό για να ισοφαρίσει σε 1-1 (22-25). Το 3ο σετ ήταν πραγματικά συγκλονιστικό, με τις φιλοξενούμενες να βρίσκονται μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκεια του (8-14). Ο ΟΠΕΡ προσπαθούσε αλλά δεν τα κατάφερνε μέχρι το 22-24. Από κει και έπειτα ένα σερί 4-0 ήταν αρκετό για να φέρει «τούμπα» το σετ και να ανακτήσει το προβάδισμα (26-24). Στο δ’ σετ είχε το ίδιο σκηνικό, με την Ηλιούπολη να είναι μπροστά και πάλι με 5-8 και 12-16. Το ματς ήρθε στα ίσα (20-20) στην συνέχεια, με την Κλεισιάρη να πετυχαίνει τον 25ο πόντο για την ομάδα της, δίνοντας τη νίκη με 3-1 σετ.
ΤΑ ΣΕΤ: 25-17, 22-25, 26-24, 25-22.
ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Μανώλης Πρασανάκης): Παρασκάκη, Κλεισιάρη, Λαγουδάκη, Ξαγοραράκη, Τσελάνη, Κατερίνη, Παπουτσή-λ.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Γιοβάνη, Μαλουσάρη, Μπανίκα, Καπέλου, Βούκοβιτς, Κυριαζοπούλου-λ / Αργυροπούλου -λ, Βέλιου.
ΠΡΑΣΑΝΑΚΗΣ: ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ
Ο συνεργάτης του κόουτς Ντζαφέρη, Μανώλης Πρασανάκης, τόνισε πως τακτικά η ομάδα δούλεψε σωστά, ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του προπονητή, ενώ επεσήμανε πως θα «παλέψουν» μέχρι τέλους. «Έχουμε πει ότι παρά τα άσχημα αποτελέσματα και τις δυσκολίες θα το παίξουμε ως το τέλος. Έτσι έχουμε μάθει κι αυτό θα κάνουμε, όπως και σήμερα. Τα κορίτσια ήταν πολύ συγκεντρωμένα, δούλεψε άψογα η τακτική του προπονητή μας και σε συνδυασμό με το ότι ο αντίπαλος «κόλλησε» σε εκείνο το σημείο, κάναμε την ανατροπή στο τρίτο σετ και ανοίξαμε το δρόμο για τη νίκη».